VODA základ života

Voda je pro naše tělo absolutně nezbytná. Naše tělo obsahuje až 70% vody, kterou je třeba doplňovat, vzhledem k tomu, že si netvoříme rezervy. Každá tkáň, orgán, systém i jednotlivé buňky fungují pouze v tekutém médiu. Cirkulace krve nutně potřebuje vodu, taktéž sluch, zrak, močové, trávicí a další funkce jsou nemyslitelné bez vody. Voda pomáhá zbavit se organismu škodlivých odpadových produktů. Bez vody bychom nemohli polykat, mrkat, mluvit, na jejím množství v těle závisí zdraví, všechny fyziologické, ale i psychické funkce a tím i např. dobrá nálada.

Voda z vodovodu

S kvalitou vody tekoucí z kohoutků nejsme u nás většinou spokojeni. Ve městech páchne, nechutná a často je kalná či rezavá. I na vesnici jsou však studny až z devadesáti procent závadné. Může se člověk nějak bránit? Podle mého názoru může a musí. Naším vodárnám není co závidět. Musí připravit pro více než osm miliónů lidí pitnou vodu, ve většině případů z přehrad a znečištěných řek. Prakticky v polovině případů se jim to nedaří, ale i voda "v normě" může obsahovat nežádoucí látky, které je lépe nepít. Na dlouhou pouť vody od vodárny k nám je nutné ji řádně nachlorovat, kilometry starého a neudržovaného potrubí kvalitu vody obvykle ještě zhorší. Na nechutnou, z důvodu chlorace páchnoucí vodu si stěžují lidé z většiny míst naší republiky. Zdráhají se ji nazvat pitnou.

Chlorování: Dobro nebo zlo?

V té části světa, kde se voda chloruje prakticky zmizely nemoci jako tyfus, cholera a podobně. V té druhé na tato onemocnění z vody ročně umírají čtyři milióny dětí. Teprve v sedmdesátých letech v USA zjistili, že chlor se ve vodě slučuje s organickými látkami, které jsou v každé řece či přehradě. Nejznámějším vedlejším produktem chlorace je chloroform. Tyto vedlejší produkty jsou většinou rakovinotvorné, popřípadě mutagenní (vlivy na dědičnost), či teratogenní (riziko zrůdného vývoje plodu). Zjištěných produktů chlorace bohužel přibývá. Například teprve před několika lety objevili Američané další, který jejich (natož naše) norma nezná. Jmenuje se chlorovaný hydroxifuran - je extrémně mutagenní. Protože však riziko onemocnění bez chlorování je mnohem větší, než riziko z chlorování, je využíváno v New Yorku, v Moskvě i v Praze.